Sztojánovits Andrea (HU) a 2000-es évek elején techno bulikon VJ-zett, 2001 óta pedig valós idejű audiovizuális installációkkal foglalkozik. 2019-ben doktori fokozatot szerzett a Magyar Képzőművészeti Egyetemen, disszertációjának címe: A VJ-zés mint módszer. Alkotói munkája mellett az egyetem Intermédia Tanszékének oktatója volt. Oktatási és kutatási területei közé tartozik a vizuális zene és a neuroesztétikából inspirálódó művészet, különös fókuszban a meditációs és „lehunytszemes” vizuális terek.
Álmos Gergely (HU) építész, az Európai Építészeti Díj kitüntetettje, akinek neve a zenei szcénából is ismerős lehet. Berlinből, a Sonar Kollektiv kiadótól indulva hozta létre a nemzetközileg is ismert mïus zenei projektet. Zeneszerzőként és producerként dolgozik, emellett a budapesti Théque Records alapítója és művészeti vezetője.
Az installáció a napba nézés emocionális és fiziológiai nonfiguratív dramaturgiáját láttatja egy mesterségesen létrehozott naptömb belsejében. A monolitszerűen megjelenő térkonstrukcióban a finoman változó, lassú, meditatív képi folyamat alatt az erőteljes narancssárga színek a napba nézés, vakítás folyamatát, valamint a kamerán keresztüli napba nézés mesterséges expozícióját, a digitális tér meghajlítását, a technikai médiumok által keltett fényérzékelés jelenségét váltakozva mutatják.
Az erőteljes narancssárga színek továbbá a fényérzet mellett hőérzetet is keltenek valamint különböző optikai jelenségek által a látás folyamatát is stimulálják, ezáltal a szintetikus térben az emberi érzékelések és hallucinatív megélések által humanizálódik a környezet eredendően szintetikus látványvilága.
A mű létrehozásában többek között Aldous Huxley „Szép új világ" című regénye valamint Csontváry napút filozófiája szintúgy hatással voltak az alkotóra.
Az installáció zenéjét Álmos Gergely szerezte.
FESTIVAL OF SOUND
AND VISION
28 - 30 AUGUST 2025
FÉNYERŐMŰ
15 - 24 AUGUST 2025