Vincent Rang - Monolith

INSTALL

Vincent Rang (1989) kísérleti vizuális művész, aki elsősorban a mozgóképet használja médiumként. Munkáiban a hang és a kép közötti szimbiózis lehetőségeit kutatja, témái gyakran az idő, a lépték és a természetes mintázatok köré szerveződnek. Megfigyeli a természet hétköznapi, mégis varázslatos jelenségeit – szélmintázatok, vízáramlások, virágzás, kőzetek és tájak – majd ezeket újrarendezi, absztrakt audiovizuális élményekké formálja, teret adva a néző saját értelmezésének és érzelmi rezonanciájának.
Folyamatban lévő élő projektjeiben vízzel teli akváriumokban hoz létre festményszerű mozgóképeket tintával, növényekkel és fénnyel – ebből született a Home című audiovizuális album is, Boris Acket közreműködésével, amelyet többek között a Het Muziekgebouw és az Nxt Museum terei fogadtak be Hollandiában.
MONOLITH egy kísérleti installáció, amelyben kémiai folyamatok organikus, folyamatosan változó tájakat és életszerű formákat hoznak létre. A reakciók élőben zajlanak, és nagyméretű vászonra vetítve láthatók, Helena Basilova zongoraművész és Shoal hangművész zenéjével kísérve.
A projekt alapját a vízüveg (nátrium-szilikát) és különféle fémsók, például réz-szulfát vagy kobalt(II)-klorid reakciói adják. Ezekből zselészerű, felfelé növekvő képződmények jönnek létre, mintha a vegyi anyagok maguk is élnének.
A kutatás során Stéphane Leduc francia orvos munkássága inspirált, aki a 20. század elején hasonló kísérletekkel kérdőjelezte meg az élet és az élettelen közötti határvonalat. Ahogy írta:
„Mivel nem tudjuk meghúzni a határt az élet és a természet többi jelensége között, arra kell következtetnünk, hogy ez a határvonal nem létezik.”

huen